DOTS37 – “JYJ’yi Kurtar” 118 Farklı Ülkeden 80,000 Kore Dalgası Hayranı Mahkemeye Dilekçe Sundu

“JYJ’yi Kurtar” 118 Farklı Ülkeden 80,000 Kore Dalgası Hayranı Mahkemeye Dilekçe Sundu

Türkçe çeviri: EsraDOT_Turkey

Geçen ayın 28’inde Seul Merkez Bölge Mahkemesi ve Kore Adil Ticaret Komisyonuna (Korean Fair Trade Comussion) bir dilekçe sunuldu. Bu dilekçedeki imzalar Suchata, Beya, Wibower, Ruth Vita ve Nithram gibi farklı isimlere aitti. JYJ’in eğlence aktivitelerini özgürce yapmalarını ve insan haklarının korunmasını isteyen bu dilekçeyi 86,000 yabancı hayran imzaladı. İmzalayan millet sayısı toplamda 118. Peki bu nasıl oldu?

JYJ, TVXQ üyeleri olan Kim Jaejoong, Park Yoochun ve Kim Junsu tarafından kuruldu. 2009 yılında eski şirketleri SM’ye karşı kontratları adil olmadığı için kontratlarının iptali için dava açtılar ve bağımsız oldular. JYJ müzikal, drama gibi alanlarda aktif olmasına rağmen henüz hayranlarıyla müzik programlarında buluşamadılar.

Ayın 20’sinde yarı halka ait kuruluş Kore Eğlence Yapımcıları Birliği (KEPA) şöyle dedi, “Bazı TVXQ üyelerinin kontratlarından bağımsız olmak için mahkemeye açtıkları dava ciddi endişe yaratıyor.” Buna karşılık, bir proje için bir araya gelmeleri Koreli fanlardan daha zor olan uluslar arası fanlar harekete geçtiler. Önce tüm dünyadaki fanlar tarafından önemi anlaşılacak bir dilekçe hazırladılar. Dilekçe “Kore Dalgasının Takipçileri ve JYJ Destekçileri” adı altında yazıldı ve uluslar arası insan hakları, uluslar arası çalışma hakları ve resmi ve politik ayrıcalıklar üzerine davranışları içeriyor.

Dilekçeyi hazırlayanlardan biri seçkin bir enstitünün Amerikan hukuk okulu öğrencisi ve diğeri de Jimmie Kim (25). Kim, bir Kore vatandaşı ama Amerika’da uluslararası ilişkiler eğitimi almış ve mastırını Fransa Ecole Normale Superieure’de yasal felsefe üzerine yapmış. Kim, İnsan Hakları Yüksek Komisyonu Ofisinde (OHCHR) çalıştı ve bu ayın ortasında Geneva İsviçre’de Uluslar arası Çalışma Organizasyonunda (ILO) çalışmaya başlayacak. Geçen sene Kim Kore’de kalırken JYJ’den Park Yoochun’un oynadığı diziye denk gelir ve sonra JYJ’in durumunu öğrenir. Kim şöyle dedi: “Kore Cumhuriyeti kültürünü seven ve uluslar arası hukuk okumuş biri olarak bir sorumluluk hissettim ve dilekçe yazma işine katıldım.” Benzer sebeplerle Kim ayrıca Kore Adil Ticaret Komisyonuna (FTC) da başvurdu.

İngilizce olarak yazılan dilekçe hayranlar tarafından tüm dünyada Fransızca, Portekizce, Türkçe ve İspanyolca da dahil olmak üzere 10 dile çevrildi. Kampanya geçen ayın 2’sinden 25’ine kadar her ülkenin kendi Kore dalgası sayfalarında yayınlandı. Üç hafta boyunca 118 ülkeden 86,418 hayran dilekçe kampanyasına katıldı. Sadece Asya’dan değil, Avrupa ve Amerika’dan da bu projeye katıldılar. Öfkeli protestoları ile Tunus ve Mısır gibi ülkelerden fanlar ile Kore dalgasından ayrıymış gibi görünen Küba, Jamaika, Kenya ve Somali gibi ülkelerden hayranlar dilekçeyi imzaladılar. Kim şöyle dedi, “Uluslar arası fanlar, Kore Dalgasının takipçileri olarak, JYJ’in yasal ve insan haklarının ihlal edilmesinden dolayı hayal kırıklığı yaşıyorlar.” Ayrıca şöyle devam etti, “Uluslar arası fanlar arasında ‘Kore gerçekten özgür bir ülke mi?’ ‘Kuzey Kore ile Güney Kore’yi karıştırır oldum.’ gibi fikirler ortaya çıktı.

Uluslar arası fanlar tarafından yapılan bu dilekçe Kore Dalgasının popüler olması ile doğmuştur. Kore eğlence dünyası ile ilgili haberler 1 saat içinde İngilizceye, daha sonra da dünya çapında Kore Dalgası ile ilgili sitelerde yayınlanmak üzere bir hafta içinde İspanyolca, Türkçe ve Arapçaya çevriliyor. Kim şöyle dedi, “Kore kültürü artık sadece Kore’ye ait değil, diğer ülkelerde de Kore kültürünü takip eden birçok kişi var.”

Bu esnada 12 Şubatta Seul Merkez Bölge Mahkemesi (Yargıç Kim Dae Woong) dolaylı olarak zorlayıcı bir emir yayınlayarak şunu emretti, “SM Entertainment JYJ’in eğlence aktivitelerine karışamaz.” ve “bunun ihlal edilmesi durumunda her ihlalde 20 milyon KRW (yaklaşık 20.000 USD) ödemek zorundadır.

Kaynak: Chosun.com
İngilizce çeviri: Inklette of DNBN
Paylaşan: TheJYJFiles
Link : http://thejyjfiles.wordpress.com/2011/03/1…court/#comments

Advertisements
This entry was posted in Türkçe and tagged . Bookmark the permalink.

One Response to DOTS37 – “JYJ’yi Kurtar” 118 Farklı Ülkeden 80,000 Kore Dalgası Hayranı Mahkemeye Dilekçe Sundu

  1. Pingback: TVXQFAN Turkish Cassiopeia » “JYJ’yi Kurtar” 118 Farklı Ülkeden 80,000 Kore Dalgası Hayranı Mahkemeye Dilekçe Sundu

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s