DOTS73-JYJ’in Japon Hayranları Yabancı Sanatçılar İçin Alışılmadık Ortak Bir Eylem Yapıyorlar

Türkçe çeviri: EsraDOT_Turkey

JYJ’in yardım konserinin iptal olabilmesi konusunda Japon fanlardan kendisine düşüncelerini göndermelerini isteyen gazeteciyi hatırlıyor musunuz? İşte o gazeteci aşağıdaki makaleyi yazdı:

 “Yardım konserleri bile…” Japon hayranlar JYJ Konserine müdahele edilmesine sinirlendi

“Avex JYJ’in aktivitelerini durdurmasına rağmen C-Jes’ e danışmadan CD ve DVD’ler sattı. Şimdiye kadar sessizce izleyen bizler (Japon fanlar) Avex’in yardım konserini engellemesi ile artık sabır limitinin sonuna geldiler. Kontratı bir kalkan olarak kullanarak Japon mağdurlar için yapılacak olan konseri engelleyen Avex’e kızgınız” (@keiko04)

“ Kontrat altında (Avex) onların aktif olmasına izin vermiyor aynı zamanda kontratı iptal de etmiyor. Bu neden olabilir ki?” (@byoru1)

Popüler 3 kişilik grup JYJ (Park Yoochun, Kim Junsu, Kim Jaejooong) TVXQ’dan ayrıldıktan sonra yerel yayın kanallarında görünmekte zorluklar yaşıyorlar. Avex de frene bastıktan sonra Japonya’daki aktiviteleri bile zor olmaya başladı, JYJ hayranları atağa kalktı.

Bu şiddetin sebebi JYJ’in Japonya’da deprem mağdurları için büyük bir yardım konseri planlaması ve Avex’in sabotajı yüzünden bu konserin tehlikeye girmesi. Avex’in ekim ayında aniden JYJ’in aktivitelerini durdurması sonucunda oluşan öfke konserin iptal olma potansiyeli ile patladı.

Birkaç hayran Avex’den JYJ’in aktivitelerine tekrar başlamasını isteyen bir talep mektubu hazırladı ve bir aydan kısa sürede 10.000 hayran imzaladı.

“Hankyoreh” Japon hayranlardan bu konu hakkındaki görüşlerini sorduğunda birkaç saat içinde 200 tane yazı gazeteye geldi. Bu yazıların çoğunun ana fikri yukarıda da belirtildiği gibi Avex’in bu davranışını anlayamamak.

Bir Kore Dalgası yıldızı için Japon fanların hep birlikte bir görüş bildirmek için harekete geçmeleri alışılmış bir şey değil.

Özellikle JYJ’in yardım konserinin TVXQ’nun da katılacağı “Seoul-Osaka Music of Heart 2011, Fighting Japan!” konseri ile aynı tarihe gelmesi konserin iptali konusundaki şüpheleri daha da arttırıyor.

C-Jes’in son anonsuna göre JYJ 7 Haziranda Saitama Super Arena’da 20.000 kişilik bir konser planladı ve yerin kira kontratı bile alınmıştı fakat aniden iptal edildi.

Bu felaketin acılarını anlayan JYJ bunu 600,000,000 KRW bağış ile hemen depremden sonra “bu Japon hayranların yardımına bir karşılıktır” diyerek gösterdiler.

Muhtemelen buna bağlı olarak bazı hayranlar şöyle tepki verdiler: “Bir yardım konserini engellemek artık çok fazla” ve “Bir Japon olmaktan utanıyorum.”

@eyua şöyle bir soru sordu: “nükleer meseleler ortaya çıktığında birçok kişi Japonya’yı terk ederken JYJ, iyi insanlar olarak buraya gelmek istediler-buna niçin izin verilmedi?

C-Jes konser yerinin kiralanmasını iptali konusunda Avex’i işaret etti, “Avex’in sürekli devam eden insafsız sabotajları kontratın iptal edilmesinin öfkesidir” C-Jes hemen başka bir yerle anlaştı ama hala konserin yapılıp yapılmayacağı kesin değil.

C-Jes yöneticisi Paek Changjoo “Hankyoreh” ile olan telefon konuşmasında şunları söyledi, “Konseri yapabilmek için konser yeri yetkilileri ile görüşme içerisindeyiz.” JYJ yardım konseri biletleri 5 Nisan’da satışa çıkmıştı ve şimdiye kadar tamamı satıldı.

Yönetici Paek Japon hayranları anlayışını isteyerek kendi ana sayfasında şöyle dedi, “Japon hayranlar JYJ’in sahne almasını uzun süredir beliyorlardı ve onlara çok iyi bir konser sunamayacağımız için bu konseri iptal etmeyi bile düşündük fakat JYJ’ye güvenen ve bekleyen tün fanlar için bu konseri yapamaya karar verdik.”

Yönetici Paek, geçen Mart ayından beri Japonya aktiviteleri için resmi olarak aralarında kontrat olduğunu fakat ekim ayında aniden aktiviteleri askıya aldıklarını söyledi.

Yönetici Peak şöyle dedi “Yüzeyde görünen sebepler benim özel meselelerim ve JYJ’in TVXQ meselesi ile olan sorununun tam ortasında olması. Fakat gerçekte, JYJ’in uluslar arası aktivitelerinin yönetimini ele geçirme girişimi gibi görünüyor.”

Japon haftalık gazetesi “Shukan Bunshu” Avex’in açıklamasına yer verdi: “JYJ Avex’e bağlı olduğu için konser kontratı kontratın ihlalidir. Ayrıca gördüğümüz kadarıyla bu bir yardım konseri de olsa gelir getiren bir hareket. Şu anda iş haklarının ihlali hakkında bir dava açıyoruz.”

Fakat Japon hayranlar bunun tersini istediler mektup ile: “Eğer Avex C-Jes sorumlusunun geçmişini bilmediğini iddia ediyor ve bunun kontratın askıya alınma sebebi olarak gösteriyorsa o zaman bir anlaşma yapmadan önce sorumlu kişileri araştırma görevini ihmal ediyor demektir.” Ayrıca TVXQ ile olan sorun için istek mektubu şunları söylüyor: “JYJ’in Japonya’daki aktivitelerine başladığı Nisan ayından önce 3 üye ve SM arasındaki kontrat problemi zaten Kore Mahkemesinin 2009 Ekim ayında verdiği karar ile çözülmüştü. Yani Avex’in  – “Mahkeme sonucunda kontratın geçersiz olma durumu olabilir”- bahanesi yersiz kalıyor.” Japon marketi JYJ için en büyük market olduğu için burada aktif olmakta zorlanırlarsa bu olay daha da büyüyecektir.

Şu anda mega eğlence şirketi SM ile aralarında bir dava olan JYJ C-Jes ve JYJ arasındaki kontrata itiraz eden davayı kazandı ve ana dava bitene kadar bağımsız aktivitelerini garantiledi. Fakat yayın şirketleri SM’ye karşı tedbirli olmak açısından JYJ’yi yayınlamaktan kaçınıyorlar. Yönetici Paek: “Davanın sonucuna göre yayın kanallarında çıkmalarında hiçbir sakınca yoktur.”

Bundan dolayı JYJ, Kore dışındaki Japonya’da dahil olmak üzere turlara odaklandılar.

2 Nisanda Tayland’da başlayan turda şimdiye kadar yaklaşık 43.000 hayranı bir araya getirdi.

Kaynak: Hankyoreh
Çeviri: JYJ3

Link: http://jyj3.wordpress.com/2011/05/12/news-…foreign-artist/

Advertisements
This entry was posted in Türkçe and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s